Skip to main content

Search Google Appliance

Search Google Appliance

Ethics

Beverly L. Ouderkirk

Beverly L. Ouderkirk was appointed to the New York State Board of Regents on March 10, 2015 for a five-year term effective April 1, 2015. She proudly represents the students, educators, parents, and communities within the eleven counties comprising the major geographic portion of the North Country. Regent Ouderkirk brings to her appointment over fifty years of experience in public education in New York State.

Meeting Date: 
Monday, April 28, 2014 - 5:55pm
Meeting Date: 
Monday, May 19, 2014 - 1:15pm

Josephine Victoria Finn

Josephine Victoria Finn was appointed to a 5 year term on the New York State Board of Regents on March 11, 2014.  Regent Finn graduated from the State University of New York at Oneonta receiving a B.A. in Psychology and Black Studies and from the University of Buffalo Law School where she received a J.D.  She has been admitted to the practice of law for over 29 years and is trained in mediation. She has served as Assistant County Attorney for Sullivan County as well as Assistant Town Attorney and Town Attorney for the Town of Thompson.

T. Andrew Brown

T. Andrew Brown was first elected by a joint session of the New York State Legislature to serve a five year term effective April 1, 2012 and again for a second term effective April 1, 2017 representing the 7th Judicial District that includes the counties of Cayuga, Livingston, Monroe, Ontario, Seneca, Steuben, Wayne and Yates.

Christine D. Cea

Christine D. Cea was appointed by a joint session of the New York State Legislature to a five-year term as a member of the New York State Board of Regents effective April 1, 2009. She was again elected to a five-year term effective April 1, 2014. She holds the 17th seat on the Board, representing Staten Island, the newly created XIII Judicial District.  Regent Cea brings to the Board her experiences as a researcher, educator, and advocate for individuals with disabilities.

Lester W. Young, Jr.

In March, 2008 Dr. Young was appointed by the New York State Legislature as Regent At Large, The University of the State of New York, re-elected to a five-year term effective April 1, 2010 and again to a five-year term effective April 1, 2015. Currently, he co-chairs the Regent’s P – 12 Education Committee, and chairs the Workgroup to Improve Outcomes for Boys and Young Men of Color and the Early Childhood Workgroup.

Roger Tilles

Roger B. Tilles was elected to a five-year term as the Regent for the Tenth Judicial District, commencing on April 1, 2005, re-elected to a second five-year term by concurrent resolution effective April 1, 2010, and re-elected to a third five-year term effective April 1, 2015.